شما در این بخش از سایت هستید : در رسانه ها در رسانه ها به مناسبت سالروز پرواز انقلاب؛ ماجراي سرودخواني در محضر امام خميني به روايت استاد محمد گلريز
 
 

به مناسبت سالروز پرواز انقلاب؛ ماجراي سرودخواني در محضر امام خميني به روايت استاد محمد گلريز

نامه الکترونیک چاپ PDF

استاد محمد گلريز در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: بنده اين توفيق را داشتم كه چند ماه پيش از ورود حضرت امام، علاوه بر حضور در فعاليت‌هاي انقلابي و همراهي با سيل خروشان مردم، از طريق فعاليت‌هاي هنري نيز به وظيفه شرعي و عرفي خود عمل كنم. چرا كه معتقد بودم در آن شرايط هر فردي در هر لباسي كه هست بايد براي پيشرفت انقلاب و تحقق اهداف حضرت امام تلاش كند.
وي ادامه داد: من پيش از انقلاب در بانك صادرات خيابان جمهوري كار مي‌كردم و از چند ماه قبل از انقلاب، تعدادي از دوستان و همكاران را با ترفندهاي مختلف براي شركت در راهپيمايي همراه مي‌كردم؛ كه البته چندين بار هم مورد توبيخ رئيس بانك و همكاران قرار گرفتم. *به‎كمك آقاي راغب براي اشعاري كه با حال و هوا و شور انقلابي مردم همخواني داشت، سرود مي‌ساختيم

استاد گلريز گفت: در كنار اين فعاليت‌ها به كمك آقاي راغب براي اشعاري كه با حال و هوا و شور انقلابي مردم همخواني داشت، سرود مي‌ساختيم؛ بيشتر هم از اشعار عارف و شيدا استفاده مي‌كردم؛ مانند شعر «از خون جوانان وطن لاله دميده»؛ و سرودها را در مراسم‌ها و محافل مردمي به همراه عده‌اي از دوستان مي‌خوانديم كه در ترغيب روحيه شهادت‌طلبانه مردم تأثير خوبي داشت.
وي با بيان اينكه هسته اوليه انجمن‌ اسلامي بانك صادرات در دوران انقلاب به همت او تشكيل شد، افزود: به همراه عده‌اي از همكارانم در بانك، كانوني راه‌اندازي كرديم كه در عرصه مبارزات فعال بود و بعدها اين گروه، هسته نخستين انجمن اسلامي بانك صادرات را تشكيل داد.

*نصب تلويزيون مداربسته در محل استقرار حضرت امام

استاد گلريز عنوان كرد: منزل ما در خيابان ايران بود؛ اين محله يكي از محله‌هايي بود كه بسياري از مبارزات از آنجا نشأت مي‌گرفت و به نوعي كانون ساماندهي مبارزات انقلابي مردم جنوب تهران بود؛ وقتي حضرت امام به ايران تشريف آوردند و در مدرسه علوي مستقر شدند، بچه‌هاي صدا و سيما در يك اقدام انقلابي يك تلويزيون مدار بسته در محل اسكان حضرت امام نصب كردند.
وي ادامه داد: اين كار با وجود شرايط آن روز كه هنوز حكومت پهلوي مستقر بود، بسيار كار دشواري بود؛ اين تلويزيون حدود 500 متر برد داشت و مردم، مسئولان و حتي خبرنگاران خارجي براي اطلاع از اخبار صحيح در خصوص وضعيت انقلاب، خودشان را به مدرسه علوي مي‌رساندند.

*ماجراي سرودخواني در محضر امام در بهشت زهرا(س)

اين خواننده متعهد كشور خاطرنشان كرد: روز 12 بهمن، 2 گروه براي استقبال از حضرت امام(ره) خود را مهياي اجراي برنامه كردند كه يكي در فرودگاه در بدو ورود ايشان به ايران بايد برنامه اجرا مي‌كرد و گروهي هم در بهشت زهرا(س) مستقر بودند؛ بنده جزو گروه اجراي برنامه در بهشت زهرا(س) بودم كه به همراه عده‌اي از دوستان، سرود معروف «برخيزيد اي شهيدان راه خدا» را در محضر امام خميني(ره) اجرا كرديم.
وي گفت: خاطرم هست بعد از ورود حضرت امام به بهشت زهرا(س) به قدري هيجان زده شده بوديم، كه همه برنامه‌ريزي‌هاي ما را تحت تأثير قرار داده بود؛ جمعيت در بهشت زهرا(س) موج مي‌زد و خواندن در آن شرايط براي ما كه همه جوان و تازه‎كار و از اشتياق ديدار حضرت امام بي‌تاب بوديم، بسيار سخت بود.
استاد گلريز ادامه داد: قرار بر اين بود كه با شمارش يك، دو رهبر گروهمان كه الآن نامش در خاطرم نيست، سرود را شروع كنيم؛ معمولاً وقتي يك سرود مي‌خواهد آغار شود، از تناژ پايين آغاز مي‌شود و سپس اوج مي‌گيرد، اما رهبر ما، شمارش‌ را چنان با هيجان بيان كرد كه ما هم درآمد سرود را آغاز كرديم و مجبور شديم تا آخر سرود را با صدا و شدت بالا ادامه دهيم.
وي گفت: اين مسئله به همه بچه‌ها فشار زيادي وارد كرد و افرادي كه در انتهاي گروه ايستاده بودند آن‎قدر داد زده بودند، كه ديگر تواني براي ادامه اجرا نداشتند؛ اما چون اين سرود به صورت دسته‌جمعي قرائت شد، ايراد كار مشخص نشد و عيب‌ها را ‌پوشاند.

*با پيكاني كه داشتم مردم را به صحنه‌هاي مبارزه مي‌رساندم

وي در ادامه اظهار داشت: در فاصله بين 12 تا 22 بهمن كه انقلاب با مبارزات مداوم مردم به ثمر رسيد، بنده با پيكاني كه داشتم، هر روز كارم اين بود كه مردم را از يك نقطه درگيري به نقطه ديگر شهر مي‌بردم و در اماكني كه مي‌شنيديم درگيري پيش آمده مانند پادگان‌ها، نيرو هوايي و صدا و سيما حضور مي‌يافتيم.
استاد گلريز افزود: روز 22 بهمن من در محله خودمان بودم كه شنيدم حضرت امام دستور دادند مردم حكومت نظامي را بشكنند و به خيابان‌ها بريزند، ما هم به دستور امام به خيابان آمديم و در حين شعار دادن تا خيابان بهارستان حركت كرديم.
وي بيان داشت: آن روز خيابان‌ها مملو بود از صداي تيراندازي گاردي‌ها كه آخرين ‌تلاش‌هاي خود را براي به سكوت وادار كردن مردم انجام مي‌دادند؛ صداي آژير آمبولانس‌ها از سوي ديگر و فرياد و شعارهاي درود بر خميني و الله اكبر هم كاملاً شرايط يك انقلاب حقيقي را فراهم كرده بود و من به چشم خود ديدم كه گاردي‌ها برخي از مردم را به شهادت رساندند؛ شب 22 بهمن خبر رسيد كه ارتش بي‌طرفي خود را اعلام كرده است و انقلاب پيروز شد.

*سرود "خوش‌آمدي امام ما " نخستين سرود رسمي براي سالروز ورود امام(ره) به ايران

وي گفت: در آن روزهاي مبارزه به همراه آقاي راغب و در منزل او سرودهاي انقلابي را تهيه مي‌كرديم؛ ما تا ساعت 3 و 4 صبح بر روي اشعاري كه برگرفته از شعارهاي مردم بود، سرود مي‌ساختيم؛ سرودهاي "اين بانك آزادي است "، "الله و يا الله " و "استقلال آزادي جمهوري اسلامي " را در آن روزها از زبان مردم و بر اساس شعارهاي آنها تهيه مي‌كرديم؛ شعر اين سرودها را آقاي سبزواري مي‌گفت و من و آقاي راغب براي آن سرود مي‌ساختيم.
استاد گلريز بيان داشت: وقتي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، اوايل سال 58 به راديو آمدم، دستمان پر بود؛ اولين سرودي كه خوانديم، معلم بود، بعد از آن نيايش و خوش آمدي امام ما بود كه به مناسبت نخستين سالگرد ورود حضرت امام به ميهن خوانديم؛ سرود ديگري هم اجرا كرديم به نام خليل زمانه.
اين خواننده متعهد كشور اظهار داشت: سرود "خوش‌ آمدي امام ما " بعد از سرود "خميني اي امام " نخستين سرودي بود كه براي ورود حضرت امام خميني به كشور و به صورت تك‎خواني در راديو اجرا شد.

*روزهاي انقلاب، صحنه‌ تجلي ولايت‌مداري مردم از رهبر انقلاب بود

وي با يادآوري اوج تعامل و وحدت مردم در دوران مبارزات انقلاب اظهار داشت: راز وحدت مردم را ابتدا بايد در رهبري پيامبرگونه حضرت امام جستجو كرد كه موجب شده بود همه مردم، خود را دربست در خدمت اجراي فرامين ايشان قرار دهند؛ وگرنه شكستن حكومت نظامي آن رژيم تا دندان مسلح كه پشتش به غرب و شرق دنيا گرم بود، كار كوچك و عادي نيست؛ اما مردم گوش به فرمان اما از جان خود گذشته بودند.
استاد گلريز گفت: به معناي واقعي كلمه روزهاي انقلاب، صحنه‌ تجلي ولايت‌مداري مردم از رهبر انقلاب بود؛ البته حضرت امام هميشه خودشان را خدمتگزار مردم مي‌دانستند اما در حقيقت ايشان جايگاه والايي در نزد مردم داشتند.
اين اطاعت و ولايت مداري و درايت و رهبري حضرت امام آن‏قدر تأثيرگذار بود كه اگر تمام دنيا در برابر مردم مي‌ايستاد، باز هم نمي‌توانست به اين صفوف به هم پيوسته خللي وارد كند.

*هنر تأثيرگذارتر از يك جنگ تمام‎عيار

وي با بيان اينكه هنر يكي از تأثيرگذارترين ابزار براي ترويج آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است، گفت: معتقدم اثرگذاري يك كار هنري از يك جنگ تمام‎عيار بيشتر است و به خوبي مي‌تواند روحيه يك لشگر را ترغيب كند و امروز بسيار خوشحالم كه در دوران انقلاب از طريق هنر و با سرود توانستم به نوبه خودم در تشويق مردم به حضور در صحنه‌هاي انقلاب مؤثر باشم.
استاد گلريز خاطرنشان كرد: اگر سرودهاي آن دوران در ترغيب روحيه مبارزاتي مردم تأثير داشت، به اين دليل بود كه همه دوستان با اخلاص و بدون هيچ چشم‎داشتي و فقط براي خدا كار مي‌كردند و در روايات هم داريم كه اگر كسي خالصانه براي خدا كار كند، خداوند به كار او بركت خواهد داد.

*سرود‌هاي انقلابي تحقير شده است

وي با بيان اينكه براي مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن از ابزار هنر مي‌توانيم بهترين و بيشترين بهره‌برداري را داشته باشيم، تصريح كرد: ما امروز در معرض تهاجم بسيار بزرگ فرهنگي دنيا قرار داريم و دشمن مي‌خواهد اين انقلاب را از مسير اصلي خودش خارج كند؛ مقام معظم رهبري در همه صحبت‌هايشان بر بيداري و بصيرت تأكيد دارند؛ لذا همه بايد با آگاهي و با چشماني باز در برابر اين هجمه سنگين از انقلاب اسلامي دفاع كنيم.
وي با بيان اينكه سرود انقلابي تحقير شده است، گفت: دشمن با برنامه‌هايي كه دارد در صدد است تا انقلاب و دستاوردهاي آن را در نظر مردم تحقير كند.
استاد گلريز گفت: يكي از مسائلي كه مي‌‌تواند ضربات سهمگيني بر پيكره فرهنگ كشور وارد كند، سرودهاي مبتذلي است كه به سادگي در دسترس جوانان قرار مي‌گيرد؛ اينها بر روح و فكر جوانان ما اثر دارد و لازم است كه مسئولان و هنرمندان بيشتر از گذشته در اين زمينه تلاش كنند.

*بايد همه تلاش كنيم تا اين انقلاب به دست ولي‌عصر(عج) برسد

وي خاطرنشان كرد: دشمن با صرف ميلياردها دلار فكر و انديشه جوان ايراني را هدف قرار داده است و در آهنگ‌هايشان فرهنگ‌ برهنگي و ابتذال را ترويج مي‌كنند و هدف‌شان اين است كه اعتقادات ما را سست و انقلاب را در نظر جوانان تحقير کنند. لذا بايد همه تلاش كنيم تا با بهره‌گيري از هنر اصيل ايراني خودمان از شدت ضربات فرهنگي دشمن بكاهيم؛ چرا كه اين انقلاب به فرموده امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري بايد به دست حضرت ولي عصر(عج) برسد.