شما در این بخش از سایت هستید : Home
 
 

زندگی نامه

نامه الکترونیک چاپ PDF

محمد گلریز و ضرغامی

محمد گلریز فعالیت هنری خود را بصورت رسمی از سال 55 در رادیو آغاز کرد و تا سال 57 ، 20 آهنگ با گروه عارف و شیدا اجرا کرد.
وی در سال 57 به اتفاق علی راغب (آهنگ ساز) و حمید سبزواری (شاعر) ، مجتبی میرزاده (تنظیم کننده) به صورت مشترک ، آثار انقلابی را تولید نمود. او با ورود امام خمینی(ره) به بهشت زهرا همراه با گروه ، سرود “برخیزد” را اجرا کرد. اولین کار رسمی وی در صدا و سیما بعد از انقلاب ،سرود “معلم” به آهنگسازی احمد علی راغب بود. شاخص ترین آثار وی سرودهای نیایش ، این بانگ آزادی است ، شقایق های پرپر (برای شهید بهشتی) ، راه راجا ، نغمه توحید ، وحدت مسلمانان ، امداد ، خجسته باد این پیروزی و دریغا (در رابطه با امام راحل) است.حاصل کار وی تا کنون 1500 سرود و آهنک و مرثیه بوده است.
وی در هشت سال دفاع مقدس به عنوان خواننده برتر انتخاب شد و دستخط مبارک حضرت امام خمینی(ره) را از دست مقام معظم رهبری دریافت نمود و در سال 74 به عنوان شاخص در جامعه کارمندی (کارمند نمونه) انتخاب گردید و صدای محمد گلریز به عنوان میراث شفاهی در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد.
در سال های جنگ تصمیم گرفت به جبه برود و به صورت حضوری به اجرای برنامه بپردازد برای این کار از طریق جهاد سازندگی به جبهه اعزام شد و به فرموده امام راحل که گفتند: "هر کس به هر شکل که می تواند در دفاع مقدس حضور داشته باشد" ، وی نیز برای قوت و روحیه رزمندگان بصورت زنده به اجرای برنامه می پرداخت و این را بهترین خاطره خود می داند.
محمد گلریز برای آهنگ شهید مطهر خدمت امام رسید و ایشان وی را مورد احترام و لطف خود قرار دادند و همین سبب شد تا گلریز با انرژی بیشتری به خلق دیگر سرود های انقلابی بپردازد.
وی در سال 1389 به عنوان خواننده ماندگار از طرف ریاست محترم صدا و سیما ، جناب آقای مهندس ضرغامی مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت.